BİLİŞİM SEKTÖRÜ

Her geçen gün bir çığ gibi büyümeye devam eden bilişim sektörü, dünyada ekonomiye yön veren bir konuma gelmiştir. Küreselleşen dünyaya entegre olma yolunda istekli olan ve son yıllarda bu konuda ciddi adımlar atan ülkemiz, uluslararası rekabete ayak uydurmak için öncelikli alanlarda maliyeti düşürmek zorundadır. Bu bağlamda teknoloji çok önemli bir konu haline gelmektedir ve bilişim sektörüne yapılacak yatırımlar gündeme gelmek zorundadır. Bölgemiz TRB1’de de dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu bu durum göz önünde bulundurularak, bu konuda yapılacak yatırımlara yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu rapor, bilişim sektörünün birer parçası olan veri merkezi, test merkezi ve çağrı merkezi yatırımlarının TRB1’e uygulanabilirliğini ortaya koymak adına bir çalışmadır.

Veri Merkezi Nedir?

Veri merkezlerini kısaca bilgilerin ve sunucuların saklandığı merkezler olarak tanımlayabiliriz. Bir veri merkezinin sahip olması gereken özellikler şunlardır:

 Sunucuların saklanabileceği alan

 Veri merkezi fiziksel gelişmiş güvenlik sistemleri

 Sunucuların meydana getirdiği ısıyı ortadan kaldırmak amacıyla soğutma sistemleri

 Kesintisiz hizmetin verilmesi amacıyla, elektrik kesintilerine karşı jeneratörler

 İletişimi sağlamak amacıyla kurulan güçlü internet ağı

Veri merkezlerinin gelişen teknolojiye bağlı olarak çeşitleri vardır: Hosting, co-location ve dedicated hosting en bilinen çeşitleridir.

Hosting; internet veri merkezinden hizmet alan kuruluşun kendi işi için kullandığı yazılım ve uygulamalarını internet veri merkezi hizmeti sunan kuruluşun sunucu ve veri depolama birimlerini kullanması ile oluşan veri merkezi hizmetidir.

Co-location; internet veri merkezinden hizmet alan kuruluşun kendi işi için kullandığı BT sistemlerini internet veri merkezine kurması ve veri merkezinin fiziksel altyapısını ve ağ altyapısını kullanması ile oluşan veri merkezi hizmetidir.

Dedicated hosting ise; internet veri merkezinde bulunan bir sunucunun tamamen müşteri tarafından kiralanması ile ortaya çıkan veri merkezi hizmetidir.

Test Merkezi Nedir?

Yazılım testi, adından da anlaşılacağı gibi, kısaca geliştirilen bir yazılımın sistematik olarak kontrol edilmesidir. Bu test süreci genellikle belirli kriterlere göre yapılır ancak bazı durumlarda testi yapan kişinin deneyiminden yararlanılarak belirli bir doküman kullanmadan da yapılabilmektedir. Test merkezlerinde çalışabilecek kişilerde şu özelliklerin olması gerekmektedir:

 Sabırlı
 Dikkatli
 Detayları önemseyen
 Sorumluluk sahibi
 İletişim yeteneği olan
 Yeniliklerden haberdar
 Meraklı
 Analitik düşünce yeteneğine sahip
 Yazılım geliştirme süreçlerini bilen
 İngilizce bilen
 Üniversitelerin mühendislik, istatistik ve matematik bölümlerinden mezun

Çağrı Merkezi Nedir?

Çağrı merkezleri, bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte hizmet sektöründe dış kaynak kullanımının yaygınlaşmasının sonucu oluşan üretici hizmetlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Çağrı merkezlerini ayrıca, müşteri temsilcisinin telefonla hizmet sunduğu işyerleri olarak da tanımlayabiliriz. Müşteri ile telefon ve bilgisayarla iletişim kuran çağrı merkezlerinin en önemli rolü gelen ve giden aramaları gerçekleştirmesidir. Müşteriden gelen aramalarda şikayet ve sorular ön plana çıkarken, giden aramalarda, tanıtım, veri güncelleme ve müşteri memnuniyeti anketleri ön plana çıkmaktadır.